Bun Venit La "Casa De La Capătul Străzii" - Interviu despre noul album!
- Diferiți autori
- Mar 12, 2022
- 4 min read

Scris și înregistrat timp de 3 ani, albumul conține cele mai bune piese ale lui Cosmin scrise în perioada 2019-2022. Câteva dintre piese au ajuns pe albumul Luminile Petrecerii, în varianta lor orchestrală sau electrică. Albumul este însă acustic, iar acest lucru nu face altceva decât să îi dea un strat de magie.
Am stat de vorbă cu Cosmin despre noul său album, pentru a descoperi mai multe despre poveștile pe care le ascunde în melodiile chitarei lui.
Nu am știut unde mă duc cu ideea asta. Uită Ce Am Zis Ieri a fost prima piesă. Mi-a plăcut sunetul acela crud, neîmblânzit și neornamentat. După care mi-am găsit sunetul. Era undeva între albumele Nebraska și Folklore. Folklore al lui Taylor Swift nici nu era înregistrat când al meu era aproape terminat. Dacă mă cunoștea, intram la idei. Coperta monocromă, sunet acustic, muzicuță. Toate aceste coincidențe erau prea mult.
Q - Salut! Ce mai faci?
A - Salut! Bine, mulțumesc. Sunt în alergătura și disperarea care se numește promovare. Muzica se promovează greu zilele astea, deși a ajuns aproape gratis. E greu să convingi oamenii...
Q - Sunt oamenii mai greu de convins acum?
A - Tot timpul au fost. Înainte exista radioul, nu prea aveau ce alege dacă nu voiau să dea bani pe discuri, casete sau altele. Acum poți asculta ce vrei, iar oamenii nu iubesc schimbarea sau noul.
Apropo de asta, a fost imposibil să îmi fac oamenii din jur să mă ajute. E interesant cum funcționează relațiile dintre oameni. Ajutau și promovau persoane pe care nu le cunoșteau, nu aveau idee cine erau, dar la mine toată lumea se uita cu scepticism. Tot timpul cineva știa pe altcineva talentat, dar persoana talentată nu eram eu. Nu eram și nici nu o să fiu un geniu, dar știu un lucru sigur - nu exiști cât nu constitui un interes. Asta înseamnă două lucruri - nu o să iau pe nimeni în barcă cu mine și nu o să dau multora bilete gratuite la concerte.
Q - Ai deci vreun om care te-a ajutat?
A - Nu. La album nu. Unele persoane m-au ajutat cu alte lucruri, dar cu albumul sau cu promovarea nu. Culmea, străinii au fost mai prietenoși.
Q - Ce a durut cel mai mult?
A - Cred că un comentariu de pe YouTube. Cineva a zis că sunt bun, am material de calitate dar păcat că nu sunt căutat. Asta arată clar că mesajul meu ajunge nicăieri. Era un compliment frumos, dar prea realist. Avea dreptate. Acum hai să mergem în altă parte, deja cu durerea și cât de greu e cred că o să plictisim cititorii.
Q - Ok. Cum ai început albumul? Care a fost ideea?
A - Of, chiar vrei să vorbesc ore întregi aici. Am un întreg film în producție pe subiect. Nu am știut unde mă duc cu ideea asta. Uită Ce Am Zis Ieri a fost prima piesă. Mi-a plăcut sunetul acela crud, neîmblânzit și neornamentat. După care mi-am găsit sunetul. Era undeva între albumele Nebraska și Folklore. Folklore al lui Taylor Swift nici nu era înregistrat când al meu era aproape terminat. Dacă mă cunoștea, intram la idei. Coperta monocromă, sunet acustic, muzicuță. Toate aceste coincidențe erau prea mult.
Mă simțeam singur și lumea se răcise pe lângă mine. Răceala aceea simt că s-a scurs pe piesele din album. Voiam să tai piesa Așa Vreau Să-ți Amintești De Mine, pentru că oamenii duc doar câteva piese triste, de despărțire. După vreo 2 se plictisesc. Cum am zis, nu vreau mai multe asemănări cu Taylor...
Q - Cu ce alți artiști simți o conexiune?
A - Sunt relativ mulți. John Lennon, fiindcă a făcut liceul de arte, era un visător și partea noastră creativă se aseamănă mult. Bob Dylan, fiindcă era singuratic dar așa funcționa la capacitate maximă. Brian May, fiindcă e interesat de știință și are acel ceva pe care toți îl vor. Poate fi el și poate fi iubit în același timp. Îi lipsește falsitatea. James Dean, fiindcă era eroul clasei muncitoare, era încărcat de emoție și nu îi era frică să adauge acea inocență copilărească pe care bărbații o ascund înăuntru. Bruce Springsteen, pentru că avem aceleași valori. Normal, sunt o grămadă. Mă regăsesc în artiștii care au plecat de jos.
Q - Despre ce e piesa Speranța? Am ascultat-o și e diferită față de celelalte.
A - Are multe substraturi. E reversul monedei. Cer De Foc e capul, Speranța e pajura. Timpul este tema principală. Ascultați piesa în detaliu. E răsăritul. Cer De Foc e apusul. Restul sunt povești spuse pe tot parcursul nopții. Aș vrea să petrec noaptea într-o casă veche cu câțiva oameni și să cânt până la răsărit. Ar fi superb să filmez totul și să fie un concert disponibil tuturor.
Mie îmi place să îl ascult pe casetă. Eu așa am intenționat să fie albumul și pentru mine acesta este modul în care să-l ascult. E mai romantic așa. Lucrez ca să livrez mai mult pentru prețul unui album. Doar știu cum e să faci parte dintr-o familie din clasa muncitoare.
Q - Spune-mi mai multe despre modul în care lansezi albumul. Am înțeles că apare digital, Hi-Fi, pe CD și pe casetă.
A - Exact. Digital e pentru toată lumea, hi-fi e pentru pasionați. Pe CD și pe casetă este pentru fani. Am vrut să lucrez cu o companie care livrează mai mult pentru prețul plătit. Am vrut ca albumele mele să fie ieftine, să poată să ajungă la oricine, iar caseta să fie la același preț cu CD-ul este o realizare pentru mine. Mie îmi place să îl ascult pe casetă. Eu așa am intenționat să fie albumul și pentru mine acesta este modul în care să-l ascult. E mai romantic așa. Plus că așa cum am mai zis, lucrez ca să livrez mai mult pentru prețul unui album. Doar știu cum e să faci parte dintr-o familie din clasa muncitoare. Sigur nu o să fiți dezamăgiți de el.
Albumul Casa De La Capătul Străzii va fi disponibil de pe 26 Martie în format digital, download și stream Hi-Res pe Bandcamp, dar și pe CD Și pe casetă. Single-urile Uită Ce Am Zis Ieri, Simptomele Iubirii și Speranța, disponibile acum!



Comments